20140225

NOVAC NAMENJEN ZAPOŠLJAVANJU, POSLE IZBORA

"Za smanjenje nezaposlenosti 500 miliona dinara"

Autor: Beta

Lokalne samouprave u 2014. mogu da računaju na 500 miliona dinara iz budžeta za smanjenje nezaposlenosti, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu rada, zaposlsjavanja i socijalne politike Srbije Zoran Martinović.



pare odlaze gubitak troškovi novac presipanje Foto: Ilustracija Guliver/Getty Images/Thinkstock
"Taj novac će po svoj prilici moći da ih dobiju tek nakon formiranja nove vlade, što će donekle smanjiti efekte jer je trebalo da se radi od početka godine", izjavio je Martinović na seminaru "Inovativne mere usmerene ka uključivanju razlicitih ranjivih grupa na tržište rada" u okviru tvining projekta koji je finansirala EU.
Kako je objasnio, da bi se taj novac koristio potrebno je usvojiti neke akte u skupštini i vladi.
"Fokus će biti na viškovima zaposlenih, biće moguće finansirati i stručnu praksu za mlade, ali i programe za one kategorije koje na lokalu prepoznate kao prioritetne", rekao je on.
Prema Martinovićevim rečima, veliki broj lokalnih samouprava je u prethodne dve godine bio zainteresovan za donošenje planova i sprovođenje aktivnih mera zapošljavanja, što podrazumeva da i sami izdvajaju novac za to.
"Ono što uvek nedostaje su značajnija sredstva za aktivne mere zapošljavanja", rekao je državni sekretar, dodavši da je u Srbiji to veoma značajno jer je stopa nezaposlenosti visoka, a beleži se i
veliki broj teže zapošljivih i ranjivih kategorija na koje se treba usmeriti.
U njih je ubrojao mlade, budući da je u Srbiji oko 200.000 mladih do 30 godina nezaposleno, kao i nekvalifikovane koji čine oko trećinu registrovanih na birou za nezaposlene, i starije koji ostaju bez posla kao viškovi.
Podaci iz Ankete o radnoj snazi iz oktobra da je stopa nezaposlenosti opala na 20 odsto donekle ulivaju optimizam da je zuastavljen rast nezaposlenosti koji traje od 2008. godine, rekao je Martinović, dodajući da to ne umanjuje značaj problema.
"To je još uvek visoka stopa, a i od aprila do oktobra ima više sezonskih poslova kroz poljoprivrede i građevinske radove, pa je očekivan manji pad stope nezaposlenosti", rekao je on.
Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Siniša Nadbantić rekao je da su među teže zapošljivim nekvalifikovani, od kojih više od 52 odsto predstavljaju žene, invalidi sa posebnim fokusom na mlade, stariji od 50 godina, kao i oni koji ostaju bez posla nakon stečaja preduzeća.
Predstavnici francuske i švedske javne službe za zapošljavanje i rumunskog ministarstva rada su na seminaru predstavnicima službi za zapošljavanje iz raznih delova Srbije predstave dobre prakse svojih službi.
Saradnja službi, uključivanje svih zainteresovanih strana u stvaranje inovacija, korišćenje evropskih fondova i procena rezultata neke su od sugestija koje su oni dali kolegama iz Srbije.

VREBALOV: Biomasa trune po njivama a ima ogroman potencijal

NOVI SAD - Delegacija Skupštine Vojvodine učestvovaće od sutra do petka na Svetskoj konferenciji o obnovljivim izvorima energije u austrijskom gradu Velsu, gde će predstaviti potencijale pokrajine u ovoj oblasti.
Šef delegacije, potpredsednik Skupštine Vojodine Milivoj Vrebalov, rekao je agenciji Beta da Vojvodina ima 38 proizvođača briketa i peleta, ali je upozorio da oni ne mogu da izvoze svoje proizvode na tržište Evropske unije zbog neusaglašenosti domaćih propisa sa evropskim.
Vrebalov je rekao da će na konferenciji pozvati investitore koji su zainteresovani za ulaganje u oblast korišćenja biomase za proizvodnju energije, ali je dodao da i u toj oblasti postoje problemi, jer potencijalnim investitorima treba više od godinu dana kako bi dobili sve potrebne dozvole za početak proizvodnje u Srbiji.


On je kritikovao Vladu Srbije i ministarstvo energetike jer nisu usaglasili domaće propise sa evropskim.

"To je kao da gladni sedite na kobasicama, a lenji ste da se sagnete i pojedete ih", ocenio je Vrebalov.

On je istakao da Vojvodina ima ogroman potencijal u biomasi, zatim u komunalnom otpadu, kao i veliki hidro i geotermalni potencijal, i dodao da se veliki deo tog potencijala danas naprosto "baca u vazduh", jer se ne koristi kao obnovljivi izvor energije.

"Naša biomasa trune po njivama. Mi je spaljujemo, umesto da je iskoristimo kao značajan resurs za proizvodnju energije. Umesto da učimo od najrazvijenijih zemalja, mi se razbacujemo resursima, kao da smo bogati, a ne siromašni", istakao je Vrebalov.

Dodao je da bi domaći proizvođači peleta i briketa, kada bi mogli da izvoze na tržište EU, mogli da osnuju i klaster, po ugledu na sličan koji u Austriji okuplja oko 160 firmi i koji ima godišnji obrt od 1,9 milijardi evra.

Na konferenciji u Austriji govoriće i predstavnici Evropske komisije, Međunarodne energetske agencije, Evropske investicione banke, predstavnici kompanija iz Nemačke, Austrije, Velike Britanije, SAD, Rusije, Australije, Ukrajine, Francuske, Španije, Danske i Estonije.