20141128

KRIVAJA MRTVA - KO JE ODGOVORAN?

BAČKA TOPOLA - Nakon što su podnete prijave protiv nepoznatih počinilaca, a u Bačkoj Topoli održana tri protesta, a Malom Iđošu je održan okrugli sto na temu zagađenja reke Krivaje.
Institut za javno zdravlje iz Subotice je na nalog mesne zajednice Mali Iđoš u oktobru izvršio analize vode iz rečice, a rezultati su objavljeni nedavno. Tim povodom je lokalno ekološko udruženje Greenhead organizovalo okrugli sto, na koji su pozvani stručnjaci da bi objasnili rezultate analize.
RTV (Andrea Benko)
Među pozvanima su bili Tibor Šipoš, agroinžinjer i sekretar MZ, biolog Ištvan Kanjo, lekar internista Tibor Deak, direktor lokalnog doma zdravlja, pravnik Atila Novak, kao i šef odseka za društvene delatnosti u lokalnoj samoupravi i hemijski inženjer Ludvik Bakoš.
Osim građana iz Malog Iđoša, bilo je zainteresovanih i iz nekoliko susednih naselja, a opštinsku vlast su predstavljali Zoltan Mohači zamenik gradonačelnika, kao i Imre Halgato, predsednik Skupštine opštine, koji je inače i direktor DTD-a.
Tibor Šipoš je naglasio da je MZ podnela prijavu u policiji protiv nepoznatog zagađivača. On smatra da nema razloga za paniku, jer zagađenje nije dostiglo nivo iz kojeg se lokalno stanovništvo snabdeva vodom. Priznao je međutim, da u slučaju promene pritiska zagađenje može dospeti u stare vodovodne cevi.
Ištvan Kanjo je izjavio da je Krivaja mrtva. Po njemu je samoočišćenje moguće, ali tek nakon što prestane zagađivanje, ali bi potrajalo dok bi zagađenje nestalo iz mulja.
Ludvik Bakoš je kao hemičar ubeđen u to da zagađenje potiče od topolske mesne industrije, pa bi, kaže, zadatak tih firmi bio da očiste Krivaju.
Atila Novak je rekao da zakoni postoje, ali se ne mogu uvek primeniti. Opštinski inspektor može da podnese prijavu pokrajinskoj i republičkoj inspekciji, što je i učinio nekoliko puta. Postoje međutim propisi po kojima je uz redovno plaćanje naknade dozvoljeno puštanje zagađene vode u reku – dodao je.
Dr Deak kaže da u Krivaji nisu iskazane patogene bakterije, ali da ima koliformnih i fekalnih. Pošto Krivaja smrdi, verovatno se ne koristi ni za navodnjavanje, pa nema bolesti koje bi poticale od tih bakterija.
Čulo se i to da u vodi Krivaje verovatno nema teških metala, ali ima vodonik sulfida i fenola, i to je ono što uzrokuje nesnosan smrad.
RTV

Нема коментара:

Постави коментар