Slađana Aničić | Blic online
| Foto: R. Getel |
Svaka četvrta devojčica je potencijalna žrtva
pedofilije i trgovine ljudima jer je spremna da ode na sastanak s nekim
koga je upoznala na internetu.
Sajber buling ili nasilje na internetu je u porastu
Prema istraživanju Centra za prevenciju devijantnog ponašanja kod
mladih u Novom Sadu, devojčice sve mlađe otvaraju profile na Fejsbuk
stranicama, a zabrinjava podatak da im u tome pomažu majke.
Najvažnija edukacija Psihoterapeut Aleksandar Šibul kaže da je najvažnija edukacija mladih i roditelja u vezi s opasnostima na internetu, kao i povećana kontrola dece kada koriste internet. |
Istraživanje, takođe, pokazuje da su devojčice na internetu znatno ugroženije od dečaka jer više koriste Fejsbuk. Dečaci su u većini slučajeva konzumenti internet igrica.
- Devojčice uživaju u postavljanju fotografija na internetu i njihovom lajkovanju. Veoma im je bitno da ih vidi što više ljudi i da su lepe na tim fotografijama, a lako stupaju u kontakt s nepoznatim osobama – upozorava Kikić Grujić.
Ona kaže da je starosna granica dece koja koriste internet sve niža, a time je i opasnost veća.
Korišćenje interneta ima još jednu nepovoljnu stranu, a to je “Sajber buling” ili nasilje na internetu, koje je u porastu, a pored toga što su deca žrtve ona su i zlostavljači.
- Dešava se da deca ostavljaju ružne komentare ili da osnuju grupu u kojoj pozivaju na mržnju određene osobe. Veća je mogućnost da se internet nasilje spreči i suzbije, ako dete ima podršku porodice i ako u školi u okviru radionica dobija odgovarajuće informacije - kaže Kikić Grujić.
Predsednica Udruženja “Roditelj” Dragana Ćorić kaže da je uloga roditelja u vaspitanju dece najbitnija. S druge strane, obaveze i brz način života utiču na to da se roditelji ne bave decom koliko bi trebalo.
Maja Petakov Vucelja, psiholog, kaže da je emotivno sazrevanje deteta proces koji se dešava postepeno.
- Svaka nagla i drastična promena u ponašanju deteta je signal za oprez. Na sreću, školska praksa pokazuje da se deca ipak vrlo često obraćaju roditeljima za pomoć kada dožive neprijatnu situaciju preko interneta - kaže Petakov Vucelja.
Blic online
Нема коментара:
Постави коментар