20141210

VIDEO - POGLEDAJTE KAKO SE KRADE RIBA NA STAROJ TISI! Policija i sudstvo nemoćni pred naletom ribokradica na...


Malo koja noć prođe, a da čuvari parka prirode "Stara Tisa" u Bačkom Gradištu ne krenu u potragu za ribokradicama, čija drskost je nadaleko poznata i koji nikako neće da se pomire sa činjenicom da se i tu uvodi red, koji će svi morati da poštuju.
 Lako zarađen novac i više je nego privlačan mamac za sve koji se vode geslom, "Ako Je Društveno, Onda Je Svačije", pa gotovo bez ustručavanja, pustoše  riblji fond. U ovom video klipu sami ribolovci pričaju o problemima krađe ribe na Staroj Tisi kod Bačkog Gradišta .
RTV, Nenad Jovićević, Vojvođanski vesnik
Krađe ribe ima svuda pa je tako Blic pisao o krivolvu u Kovilju i Petrovaradinu, a Kurir u više navrata o ribokrađi po celoj Srbiji. Da li se ovoj pošasti može stati na put ili država priznaje svoju nemoć?

U krivolovu ih niko ne sprečava jer su radnici JP „Vojvodinašuma“ prebačeni u Srem zbog borbe s poplavama. Ribokradice se sada međusobno bore za što bolju poziciju za postavljanje mreža u koje uleću ribe, tražeći put do mrestilišta u tom zaštićenom prirodnom dobru.
 
Izbegavaju Arkanj
Jedini deo rita u koji kradljivci više ne zalaze je Arkanj, kojim od pre nekoliko godina upravlja manastir Kovilj, jer ima čuvare. Koviljsko-petrovardinski rit jedno je od najvećih mrestilišta ribe u Evropi. Barsko-močvarski i šumski eko-sistem obuhvata 5.000 hektara i 46 vrsta riba.
- Ovde trenutno vlada haos. Dolaze ljudi s motornim testerama, seku grane i prave pregrade između kojih noću postavljaju mreže. Ujutro odlaze i sa 500 kilograma ribe koja je iz Dunava trebalo da dođe u bare i kanale da se mresti - kaže pecaroš Milan Petković.
 
Međutim, pecaroš iz Sremskih Karlovaca Nikola Lončar kaže da i kada su čuvari u blizini, krađa ribe ne prestaje jer lopovi znaju kada će kontrola doći.
 
- Svi se znaju, i to je problem. Kada javimo da se šire mreže po ritu, čuvari dolaze na teren, ali pre toga kradljivci pobegnu. Dakle - javljeno im je. Ribu posle prodaju upola cene i ona završava na pijacama i ribarnicama. Ovo je najgori oblik crnog tržišta na koje niko ne obraća pažnju, a pare uopšte nisu beznačajne - kaže Lončar.
 
Najviše se izlovljavaju šaran i štuka jer je kilogram ove ribe u prodavnicama oko 400 dinara, kao i som koji je oko 600 dinara.
 
Iz „Vojvodinašuma“ kažu da trenutno imaju prečih problema, da borba za ljudske živote u Sremu i dalje traje.
 
- Većina radnika nam je u Moroviću sa Branislavom Stankovićem, pomoćnikom direktora koji se bavi ribokradicama. Mogu samo da kažem da se trudimo da što više suzbijemo nelegalan izlov ribe u ritu - kaže Tijana Dujin, portparolka „Vojvodinašuma“.
 
Ribokradice plaćaju kazne do 50.000 dinara, međutim, ako ih uhvate s punim mrežama kazne su i nekoliko stotina hijada dinara.Blic online


Нема коментара:

Постави коментар