20141203

OTROVI TRI U JEDAN! Šta se krije u instant napitcima...

Ekstrakti kafe ili instant kafa se naravno pravi od kafe, tako što se otopljive supstance iz kafe izdvoje, oduzme im se voda te tako nastaje koncentrat u vidu kuglica ili praška.

Za ovaj produkt postoje oštra pravila, zabranjeno je dodavati bilo što osim supstanci iz kafe. Ipak, neke instant varijante imaju drugačiji ukus od prave kafe, ali kome to ne smeta ima brzu alternativu za pravu kafu. U instant kafi se nalazi i kofein, osim ako namerno nije izbačen i bez šećera i mleka ovaj napitak ima isto  kalorija kao i normalna kafa.Broj kalorija drastično raste ukoliko se radi o kapućino prašku. 

Pored kafe tu su i šećer i velika količina dodataka kao što su arome, biljne masti i stabilizatori. Iako šećer daje ugodan ukus ovom napitku, daje mu i dodatne kalorije.Istraživanje nemačkog Stiftung Warentest je pokazalo da u istant kapućinu može biti i do 60 odsto šećera ili u 200 ml napitka 4 kocke šećera. 

Ukoliko proizvođač na pakovanju napiše da prašak sadrži sirup glukoze, laktozu, glukozu… radi se o šećeru.U EU su proizvođači primorani ne samo da objave sve sastojke produkta, nego da ih poređaju po njihovom kvantitetu. Ukoliko onda na pakovanju šećer stoji pri vrhu liste, znači da ga ima previše.U prašku su i druge supstance, kao one što dovode do stvaranja mlečne pene, zatim one koje daju ukus (vanile, lešnika, karamele…) i mogu u sebi sadržati aromatizovane šećerne sirupe. 
Kofeina gotovo da nema

Stvarni glavni sastojak kapućina, espresa ili jake crne kafe, uglavnom nedostaje u ovim instant napitcima. Umesto toga, proizvođači mešaju prašak sa instant kafom i tako nastaje prašak koji ima jako mali procent kafe. Neka testirana instant kapućina imaju toliko malo kofeina da se on praktično ne oseti.Late makijato i ledene kafe instanti imaju još više kalorija, jer sadrže još više masti. Pored toga, mnogi prašci ledene kafe se mešaju sa mlekom, tako da se na kraju ima još više kalorija.U svakom slučaju, u zavisnosti od toga koliko praška stavite u svoju šoljicu, uzimate više ili malo manje kalorija. Ukoliko u taj instant napitak dodate i mleko, broj kalorija se još više povećava.Zato je bolje da ukoliko pazite na količinu unesenih kalorija u telo, sami pravite svoj kapućino, da li sa espresom ili običnom kafom. Time vi odlučujete koliko mleka stavljate i da li ćete svoj napitak zasladiti šećerom ili ne, te kolikom količinom šećera.I još jedna važna stvar, izbegavate različite arome, stabilizatore i masti koji su sastavni deo instant napitaka, jer nikako nisu dobri po zdravlje.
 


Ovi su napici puni šećera, glukoznog sirupa te čak i očvrsnute biljne masti te raznih aditiva… Imaju vrlo malo kave pa ih možda i nije najpametnije nazivati kavom.
 Iako prekomjerno uživanje može izazvati simptome psihofizičke ovisnosti i nepoželjne učinke na zdravlje, obična “turska” kava ima i niz prednosti. Bogata je mineralima, prvenstveno manganom i magnezijem, te B3 vitaminom, ima jaka antioksidativna svojstva te pridonosi zdravlju moždanih stanica, štiti od ateroskleroze i nekoliko vrsta karcinoma.
Za instant napitke to ne možemo tvrditi. Sadržaj zrna kave u njima je minimalan, a korišteno zrno lošije je kvalitete jer se većina pozitivnih svojstava gubi tijekom termičke obrade. Pri odabiru kave treba uzeti u obzir da je glavni sastojak ovih napitaka šećer, koji u kombinaciji s biljnom masti, glukoznim sirupom, aromom i ostalim dodacima daje privlačan okus. Hidrogenirana biljna mast može biti izvor štetnih transmasnih kiselina, a polifosfati koji su regulatori kiselosti imaju loš utjecaj na zdravlje kostiju.
Kofein, alkaloid koji uzrokuje budnost, nalazi se u većoj koncentraciji u instant, nego u običnoj kavi. Nije preporučljivo da dnevni unos kofeina prelazi 300 miligrama, a šalica instant kave ima pribilžno 100 miligrama kofeina. Instant kava može uzrokovati i prekomjerno izlučivanje kiseline.
Nescafe ima najmanje kave
Kave je devet posto. Uz prirodne regulatore kiselosti, natrijeve soli limunske kiseline, sadrži i fosfate, a česta konzumacija se ne preporučuje. Prirodno sredstvo protiv zgrudnjavanja. Nije naveden udio šećera.
Alergičari: Oprezno!
Anamaria ima kalijeve i kalcijeve fosfate. Smjesa karotena je prirodno antioksidativno bojilo. Sadrži mliječne bjelančevine pa bi alergičari trebali biti oprezni. Ima 40 posto šećera i samo 12 posto kave.
Ima najviše šećera…
Alergični na mlijeko i laktozu trebaju je izbjegavati zbog mliječnih bjelančevina i mliječnog šećera. Sadrži polifosfate, hidrogeniranu biljnu mast i umjetnu aromu. U Gloriji je 44 čak posto šećera i 10 posto kave.
U Jacobsu je najviše kave
Najviši udio kave, 17 posto, a najmanje šećera 38 posto. Uz glukozni sirup, ima i umjetna sladila, aspartam te acesulfam K, koji su desetljećima predmet rasprava zbog sumnji u kancerogenost.
Prirodno bojilo
Ne piše koliko je šećera. Sadrži samo kalijeve fosfate kao regulatore kiselosti. Ima kvalitetno karotensko bojilo, prirodne emulgatore i sredstvo protiv zgrudnjavanja. Ima samo 14 posto kave.
www.alternativneinformacije.com

Нема коментара:

Постави коментар